הסדר טיעון

הסדר טיעון הינו הסכם הנערך בין התביעה לבין נאשם בפליליים. על פי רוב, בהסדר טיעון מוותרת התביעה על חלק מהאישומים המיוחסים לנאשם וזאת בתמורה להודאתו של הנאשם בביצוע עבירות קלות יותר. 

רבים טועים לחשוב שהסדר טיעון הינו מכשיר שנוצר על מנת להקל עם הנאשם, אולם הדבר רחוק מלהיות מדויק. בד"כ התביעה תהיה מוכנה להגיע להסדרי טיעון אך במצבים בהם ישנם קשיים ראייתיים בתיק ו/או במצבים בהם התביעה תהיה מעוניינת לחסוך את זמנה בניהול הליכים ארוכים, בתמורה להקלה מסוימת בעונש. לעיתים, התביעה תסכים לחתום הסדר טיעון מקל עם הנאשם וזאת על מנת לחסוך מהמתלונן/ת את הסבל שבלהעיד בבית המשפט, לדוגמה: בעבירות מין חמורות התביעה עשויה להסכים על הסדר טיעון מקל עם הנאשם ובלבד שתוכל לחסוך מהמתלוננת את הסבל הרב שבלהעיד ולהיחקר נגדית בבית המשפט. 

יש לציין שבית המשפט אינו מחויב לאשר כל הסדר טיעון שנחתם בין התביעה לבין הנאשם, ולמרות שישנו אינטרס ציבורי מובהק לעודד את "מוסד" הסדרי הטיעון, עדיין ישנם מצבים שבהם בית המשפט לא יאשר הסדר טיעון כזה או אחר – זאת בפרט במצבים שבהם העונש שבהסדר הינו קל באופן קיצוני ממדיניות הענישה – כל שכן כאשר מדובר בהסדר טיעון בעבירות חמורות.

עורך דין פלילי
עורך דין אופיר מזר

הסתבכתם בפליליים? מחפשים עורך דין פלילי דחוף? צריכים ייעוץ לפני חקירה? מחפשים עורך דין פלילי מומלץ? משרד עורך דין פלילי | עורכי דין פלילי אופיר מזר ואיתן כבריאן מלווה ומייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי – זמינות 24/7 בכל רחבי הארץ!