בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף בהליך פלילי – מכשיר הפוליגרף, או בשמו המוכר "מכונת אמת", הינו מכשיר המודד ורושם תגובות פיזיולוגיות בלתי נשלטות מהאדם שמחובר אליו. מכשיר הפוליגרף מתרגם את אותן תגובות לרישומים גרפיים, שאותם מנתח מומחה הפוליגרף, ואשר לפיהם הוא יכול לקבוע ברמת וודאות גבוהה אם הנבדק דובר אמת או שקר.

בעוד שבהליכים אזרחיים עשויה בדיקת הפוליגרף לשמש כראיה קבילה בבית המשפט, זאת כאשר הצדדים המעורבים בסכסוך מסכימים לבדיקה., בהליכים פליליים הבדיקה אינה קבילה כראיה. עם זאת, משטרת ישראל עושה שימוש בבדיקות פוליגרף במסגרת חקירות פליליות (מותנה בהסכמת החשוד) , וזאת על מנת לסנן חשודים ולהסיר ספקות. 

לעיתים ואף ללא בקשת המשטרה, ירצה החשוד לעבור מיוזמתו בדיקת פוליגרף פרטית, וזאת על מנת להוכיח את חפותו כבר בשלב החקירה.  לעניין התועלת, והאם כדאי לחשוד לעבור בדיקת פוליגרף או לא, אין תשובה חד משמעית וכל מקרה צריך להיבחן לגופו לאחר התייעצות עם עורך דין פלילי מנוסה.

משרד עורך דין פלילי | עורכי דין פלילי אופיר מזר ואיתן כבריאן מלווה ומייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי – זמינות 24/7 בכל רחבי הארץ! 

עורך דין פלילי
עורך דין אופיר מזר

כיצד עובדת בדיקת פוליגרף

להלן, ובאדיבות משרד חקירות מוביל המתמחה בבדיקות פוליגרף, מצורף המאמר הבא המסביר כיצד עובד מכשיר הפוליגרף:

מכשיר הפוליגרף מבוסס על מכשיר אלקטרוקרדיוגרמה רפואי. הנבדק מחובר לאלקטרודות על מנת לבדוק את השינויים הפיזיולוגיים בגוף בשכיבה. הפוליגרף מודד זיעה, דופק, לחץ דם, נשימה בחזה ונשימת בטן. על סמך חמשת הפרמטרים הללו, מומחה הפוליגרף יכול לקבוע האם הנבדק משקר או דובר אמת. למעשה, הפוליגרף מודד את השינויים הפיזיולוגיים הבלתי נשלטים במהלך תהליך התשאול, כלומר את חוסר ההתאמה בין תגובת השפה לתגובת הגוף.

בדיקת פוליגרף תתבצע בדרך כלל כאשר מחפשים את מהימנותו של אדם במסגרת מבחן התאמה לתפקיד חסוי, או כאשר יש חשד לאמינותו של הנבדק, כגון במקרים של שחיתות, אבטחת מידע וכן. בדיקת הפוליגרף נועדה לקבוע אם האדם דובר אמת או משקר. השאלות המועלות בבדיקת הפוליגרף משתנות ממקרה למקרה ובהתאם לנתונים שהלקוח מעוניין לקבל.  

בדיקות פוליגרף מבוצעות כדבר שבשגרה על ידי משטרת ישראל. אמנם הבדיקה אינה קבילה במסגרת הליך משפטי פלילי, אך היא משמשת ככלי עזר יעיל מאוד בשלב החקירה המשטרתית.  

ישנם הרבה חשודים המעוניינים להוכיח את חפותם כבר בשלב החקירה, ובשל כך מבצעים בדיקות פוליגרף פרטיות אותן הם מציגים לחוקרי המשטרה כמעין ראיה המוכיחה את חפותם. בדיקות פוליגרף שכאלה מבוצעות בדרך כלל באמצעות סוכנות פוליגרף מורשית או על ידי חוקר פרטי העוסק בתחום.

בדיקת הפוליגרף הינה פשוטה ומתבצעת על ידי חיבור הנבדק לאביזרי חישה הבודקים את לחץ הדם של הנבדק, את הדופק, ואת המוליכות החשמלית של העור. כחלק מהבדיקה, הנבדק ישאל מספר שאלות ויידרש לענות תשובות לגבי כל אחת מהשאלות. מומחה הפוליגרף יבחן את המדדים הפיזיולוגים הבלתי רצוניים שהתקבלו, ויקבע אם הנבדק ענה אמת או שיקר. ההערכות הן שמכשיר הפוליגרף יהיה מדויק ומהימן בכ-90% מהפעמים.

הסתבכתם בפליליים? מחפשים עורך דין פלילי דחוף? צריכים ייעוץ לפני חקירת משטרה? מחפשים עורך דין פלילי מומלץ? משרד עו"ד פלילי | עורכי דין פלילי אופיר מזר ואיתן כבריאן, מלווה ומייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי – זמינות 24/7 בכל רחבי הארץ!