ביטול כתב אישום

ביטול כתב אישום או בלשון אחר מחיקת כתב אישום, יכול להיעשות בשני מצבים עיקריים: המצב הראשון הינו כאשר מגיעים להסכמה עם התביעה לפיה ימחק כתב האישום, והמצב השני הינו כאשר בית המשפט סבור שיש לבטל את כתב האישום.

כתב אישום שבוטל לפני דיון ההקראה, יכול שיוגש מחדש על ידי התביעה. עם זאת, כתב אישום שבוטל לאחר דיון ההקראה, יוביל לזיכוי. לעיתים, התביעה מגיעה להסכמה  עם ההגנה, לפיה כתב האישום יבוטל בהסכמה. במצב מעיין  זה, ביטול כתב האישום לא יוביל לזיכוי, ואולם על מנת להגישו מחדש, יידרש אישור של היועץ המשפטי לממשלה.

ככלל, התביעה אינה חוזרת בה מכתבי אישום מיוזמתה, אלא כתוצאה מקבלת טענות משפטיות מהותיות של הסניגור. לכן, ככל שהסתבכתם בפליליים והוגש נגדכם כתב אישום, מומלץ להתייעץ בדחיפות עם עורך דין פלילי מנוסה שידע לזהות ולהתמקד בנקודות החשובות שעוזרות לכם ובכך יגדיל את הסיכוי לביטול כתב האישום.

משרד עורך דין פלילי | עורכי דין פלילי אופיר מזר ואיתן כבריאן מלווה ומייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי – זמינות 24/7 בכל רחבי הארץ! 

עורך דין פלילי
עורך דין אופיר מזר

איך מבטלים כתב אישום

סעיף 149 לחוק סדר הדין הפלילי (נוסח משולב) מונה רשימה של טענות מקדמיות, שקבלה של אחת מהן תביא לביטול או תיקון של כתב האישום, להלן: 

  1. חוסר סמכות מקומית;  
  2. חוסר סמכות עניינית;
  3. פגם או פסול בכתב האישום;
  4. העובדות המתוארות בכתב האישום אינן מהוות עבירה;
  5. זיכוי קודם או הרשעה קודמת בשל המעשה נושא כתב האישום;
  6. משפט פלילי אחר תלוי ועומד נגד הנאשם בשל המעשה נושא כתב האישום;
  7. חסינות;
  8. התיישנות;
  9. חנינה;
  10. הגשת כתב האישום או ניהול ההליך הפלילי; עומדים בסתירה מהותית לעקרונות של צדק והגינות משפטית; 

הסתבכתם בפליליים? מחפשים עורך דין פלילי דחוף? צריכים ייעוץ לפני חקירת משטרה? מחפשים עורך דין פלילי מומלץ? משרד עו"ד פלילי | עורכי דין פלילי אופיר מזר ואיתן כבריאן, מלווה ומייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי – זמינות 24/7 בכל רחבי הארץ!